Dominik Ř.

Dominik studuje 4. ročník oboru Informační technologie na Obchodní akademii v Uherském Hradišti. Jeho práce a výsledky jsou ukázkou toho, že propojení studentů s firmami může nejen fungovat, ale také studentům významně pomoci v jejich profesním směřování.

Dominik s námi začal spolupracovat díky našim besedám na Obchodní akademii, Vyšší odborné škole a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště. Dominik u nás nejdříve působil jako lektor kroužku programování na Základní škole v Buchlovicích. Během studia se zúčastnil besedy s Pavlem Slovenčíkem, spolumajitelem společnosti Frontio NET s.r.o., která se specializuje na tvorbu webových stránek. Teď už má od společnosti pravidelné zakázky.

Dominika jsme vzhledem k výborné spolupráci poprosili, aby nám zodpověděl několik otázek. Rozhovor s ním si můžete přečíst níže.

Co děláte ve firmě? Jaká je Vaše pracovní náplň?

Ve firmě Frontio NET pracuji jako Front-End Developer, z názvu profese také vznikl název firmy. Zabývám se kódováním webových stránek podle grafického návrhu. Na začátku každé práce dostanu grafický návrh, který musím dodržet do každého detailu. Následují hodiny a hodiny v kódu, tak aby výsledek byl stejný na 99% oproti grafickému návrhu.

Studujete střední školu v Uherském Hradišti a firma sídlí ve Zlíně. Jak to zvládáte časově a organizačně? Je náročné současně studovat a pracovat?

Pracovat a při tom ještě studovat je časově velmi náročné, obzvlášť v maturitním ročníku. Na začátku spolupráce s firmou jsem musel dojíždět po škole do kanceláře aspoň jednou týdně. K dopravě používám vlastní auto, takže mi to nedělá tak velké problémy. Důvodem dojíždění do firmy bylo, abych se učil pod dohledem, a navíc, při začátcích je slovní vysvětlení daleko lepší, než digitální forma (e-mail apod..). Díky sdílení dat, které je v dnešní době velmi využívané a populární, je má práce snadnější, umožňuje mi pracovat z pohodlí domova. Když potřebuji poradit, stačí napsat e-mail, popsat přesně, kde je problém a od svého zaměstnavatele dostanu odpověď ve formě návodu, jak daný problém vyřešit.

Organizačně je to pro mě velmi těžké, nejsem zrovna člověk, co by měl všechno dopředu naplánované. Čas si vždy najdu tak, abych nezanedbával školní povinnosti, ale někdy přece jen školu posunu na druhou kolej a věnuji se jenom práci. I když věnuji hodně času práci, a dá se říct, že i mému koníčku, tak školu zvládám, a nikdy jsem neměl problém.

„Proč si nevydělávat něčím, co mě baví“ – takhle bych popsal, proč pracuji při studiu.

Proč jste se rozhodl přijmout nabídku firmy Frontio NET a pracovat už během studia? Co Vám to dalo?

O webové stránky jsem se začal zajímat na začátku 3. ročníku střední školy, kdy za mnou přišel spolužák, jestli bych nechtěl vytvořit webové stránky pro jeho tvorbu aplikací.

Hodiny a hodiny času jsem strávil doma za počítačem, hlavně o víkendech, abych mohl tvořit. Vzbudilo to ve mně velký zájem a odhodlání. Základy jsem měl ze školy, ale další informace jsem si musel hledat na internetu. Postupem času jsem se do toho dostával, ale říkal jsem si, že by bylo potřeba posunout tyto znalosti na vyšší úroveň. Najednou se objevila zajímavá beseda, kterou uspořádla VISC. Prezentace se týkala tvorby webových stránek. Pavel Slovenčík představoval svou nově založenou firmu, která se zabývala Front-Endem, čili hlavně vzhledem webových stránek. Říkal jsem si, že tohle by měl být ten můj odrazový můstek.

První dva týdny jsem váhal, jestli se ozvat, nakonec jsem to udělal. Lepší rozhodnutí jsem ani udělat nemohl.

Od března funguji ve firmě, a nemůžu si vynachválit spolupráci. Naučil jsem se hodně věcí, které k práci potřebuji a vím, že ještě hodně věcí na mě čeká, ale já se na ni těším!

Co byste doporučil ostatním studentům?

Co bych doporučil? Nezastavit se před žádnou překážkou a nevykašlat se na to, obětovaný čas se vám vrátí stokrát.

Více o spolupráci mezi firmami VISC s.r.o. a Frontio NET s.r.o. si můžete přečíst zde.