Jaroslav K.
Spolupráce s VISCem
Na konci 3. ročníku jsem se s celou třídou dostal na exkurzi do BD SENSORS s.r.o. Odborníci – vývojáři, technici, vedoucí výroby – nás seznámili s jejím výrobním programem. Provedli nás také firmou, viděli jsme zajímavé technologie, špičková pracoviště, čisté a příjemné pracovní prostředí, usměvavé zaměstnance. Na závěr exkurze jsme dostali nabídku od paní Sylvy Štěpitové ze společnosti VISC s.r.o., že firma hledá mladé lidi, studenty a že jim nabízí pracovní brigády na prázdniny, stáže a další příležitosti ke spolupráci. Docela rychle jsem se rozhodl a napsal mail paní Štěpitové, že bych rád využil nabídku, že mě baví programování v LabView apod. Vyšlo to, od té doby s firmou spolupracuji.
Jak to vypadalo na začátku?
V mailu jsem popsal, o co bych měl zájem. Moc jsem nepočítal s tím, že začnu u programování. Přesto se tak stalo. Už během prázdnin po 3. ročníku studia oboru Elektrotechnika na SŠPHZ Uherské Hradiště, jen se základními znalostmi, ale velkou chutí se učit, jsem byl přidělen k panu Tomáši Valerovi. Ve firmě má programování na starosti. Protože měl hodně práce, zadal mi jednoduchý úkol a když jsem ho splnil, tak jsem začal postupně dostávat další a složitější. Na konci prázdnin mi prodloužili pracovní poměr, a dokonce mi přidali peníze. Během školního roku jsem dvakrát týdně do firmy docházel a pracoval a současně se učil a také si přivydělával.
Co byste vzkázal ostatním studentům vaší školy?
Určitě by měli vyzkoušet praxi, aby poznali, o co v zaměstnání jde, jak se pracuje v týmu, v reálném pracovním prostředí. VISC s.r.o. takové příležitosti nabízí, využijte toho, stojí to za to.
Co vám tato zkušenost přinesla?
Naučil jsem se, jak to chodí ve firmě, zdokonalil jsem si odborné znalosti. Díky této praxi jsem zjistil, že mě programování baví a že bych v něm chtěl pokračovat a zaměřit se na takové aplikace. Uvědomil jsem si, že mám přístup k programování reálných situací, řeším to, co se ve výrobě opravdu děje, že mě učí odborníci, kteří s programováním mají velké zkušenosti, protože je to jejich každodenní práce. Jsem rád, za tuto příležitost.
K čemu se vlastně používá ve firmě programování v LabView?
Je to grafický program, který slouží k programování firemních procesů a komunikace se zařízeními z výroby, kontrolu procesů apod. Je jednodušší, umí rychleji a ve větším objemu zpracovat data z výroby. Myslím, že pro budoucí uplatnění je to velký benefit.
Čemu byste se chtěl věnovat v budoucnu? A proč?
Určitě bych chtěl programovat v LabView, C sharpu nebo C++. Programování má určitě budoucnost. Firmy dnes stále více a častěji zavádějí robotickou výrobu, která bude řízena i pomocí těchto programů. Mně by se moc líbilo v budoucnu pracovat jako programátor nebo vést tým programátorů. Pochopitelně tam se spojují dvě role a kompetence – 1. být dobrým a zkušeným programátorem a 2. umět pracovat s lidmi, vést je.