Michaela B.

Studentka 3. ročníku oboru Informační technologie na Obchodní akademii v Uherském Hradišti, kterou baví práce s dětmi a mladými lidmi a působí jako lektorka kroužků programování na základních školách v Buchlovicích a ve Starém Městě.

Proč zrovna OA UH a informatika?

Jednou se můj spolužák na základní škole bavil o programování. Jelikož jeho známý pracoval jako programátor, měl v tom trochu rozhled. Tohle téma mě vůbec nezajímalo, tak jsem moc neposlouchala. Po nějaké době mluvení došel k tomu, že kalkulačka funguje na základě pár řádků kódů. Nějakým způsobem se tahle informace (i přes mou nepozornost) uchytila v mé hlavě a bylo nemožné ji zapomenout. Jak může něco tak složitého jako kalkulačka fungovat s tak krátkým kódem? Nedokázala jsem to pochopit. To probudilo mou zvědavost. Jak vůbec fungují programy? Jak někdo něco tak komplikovaného vytvoří? A tak jsem se rozhodla, že půjdu na nějakou technickou střední školu, abych to pochopila. Takže se dá říct, že jsem se na obor Informační technologie dala pouze ze zvědavosti. A Obchodní akademie v Uherském Hradišti byla jediná škola, co tento obor v okolí nabízela, tak jsem skončila tam.

Napadlo Vás, že na takovém oboru budete ve třídě jediná holka?

To, že budu jediná holka ve třídě, jsem zjistila až ke konci 9. třídy. Celkem to vzbudilo rozruch a já se nehorázně bála. Vždycky jsem byla zvyklá na přítomnost kamarádek ve třídě a na naše rozhovory o přestávkách. Představa, že budu 4 roky bez toho, mě doslova děsila a uvažovala jsem, zda školu nevyměnit, což jsem se naštěstí rozhodla neudělat.

Jak jste do třídy plné kluků zapadla? Berou Vás jako holku?

Začátky byly velmi složité. Nevěděla jsem, jak se ke spolužákům chovat nebo co od nich čekat. Necítila jsem se tam velmi dobře. Kupodivu jsem ale nad odchodem vůbec nepřemýšlela. Řekla jsem si, že to chce čas. A taky, že chtělo. Po nějaké době jsem s nimi začala více komunikovat a zapojovala jsem se do jejich rozhovorů. Jelikož mi programování i ostatní předměty docela šly, nějak jsme si cestu k sobě našli. Nyní mezi sebou máme velice dobré vztahy. Dokonce mě i respektují jako holku, což mě těší.

Co se Vám líbí na oboru, který studujete?

Na oboru IT se mi velice líbí jeho rozmanitost. Je zde spousta možností, jak využít svoje schopnosti. Ať je to programování, vytváření webových stránek, grafika nebo správa sítí. Každý se zde může zaměřit na to, co ho baví. Mě nejvíce zaujalo vytváření webu, počítačová grafika a fotografování. Tím se zabývám i ve svém volném čase a hodlám v tom pokračovat i na vysoké škole. V nejlepším případě i v budoucím zaměstnání.